میزان آب مورد نیاز بدن چقدر است؟

20 آبان 1398

میزان آب و مایعات مورد نیاز بدن

همان طور که می دانید ۶۰ درصد از بدن هر انسانی را آب تشکیل داده است، این نشان دهنده این است که آب کافی نقش بسیار مهمی را در سلامتی بدن ایفا می کند ، بعد از اکسیژن آب دومین ماده حیاتی بدن است که بدن بدون آن دوام نمی آورد و منجر به مرگ انسان خواهد شد پس کمبود این ماده حیاتی می تواند سلامتی و زندگی شما را به خطر بیاندازد. بله!!

 

آب مایه حیات است

در این مقاله بررسی خواهیم کرد که چه مقدار آب برای بدن مفید می باشد ، بسته به اینکه وزن شما چقدر باشد و یا اینکه چه سنی داشته باشید و در چه موقعیت جسمی و موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی باشید و چه مقدار فعالیت دارید، نیاز بدن شما به آب متفاوت خواهد بود.
چه میزان آب و مایعات در طول روز بنوشیم؟

این سوال با اینکه بسیار ساده به نظر می رسد اما پاسخ آن به همین راحتی نیست، هیچ فرمول خاصی وجود ندارد که برای همه بدن ها و یا برای همه افراد قابل استناد باشد و همه بتوانند از آن پیروی کنند اما با دانستن بیشتر در مورد میزان نیاز بدن به آب ، میزان مصرفی را تخمین بزنیم.هر سلول و ارگان در بدن ما برای اینکه بتواند به درستی کار کند نیاز به آب دارد، آب مایعی حیاتی در بدن ما می باشد .
آب چه فوایدی برای بدن دارد؟
آب چه فوایدی برای بدن دارد؟
کمبود مصرف آب می تواند منجر به کم آب شدن بدن شود که این وضعیت زمانی رخ می دهد که شما به اندازه کافی آب در بدن خود ندارید تا عملکردهای طبیعی را انجام دهید. حتی از دست دادن آب بدن به صورت خیلی خفیف هم می تواند باعث کم انرژی شدن و احساس خستگی در شما شود، پس اگر احساس خستگی کردید حتما به میزان آب بدنتان توجه کنید.

  • خلاص شدن از شر میکروب و سموم با عرق کردن وادرار
  • کمک به حرکت در روده ها و روان کردن آنها و رفع یبوست
  • تنظیم دمای بدن
  • محافظت از بافت های حساس
  • نرم و روان کننده قسمت های لولایی گونه و مفاصل بدن
  • شاداب کننده پوست و بدن

خب پس!
چه مقدار آب مورد نیاز بدن است؟

همان طور که گفتیم بدن با دفع ادرار و مدفوع و عرق کردن و از طریق نفس کشیدن و فعالیت و حرکت مقداری آب از دست می دهد پس باید این آب را برای بدن جبران کنیم، خب البته که با توجه به جنسیت و تمام مواردی که در قبل گفتیم میزان نیاز متفاوت خواهد شد.
میزان نیاز آب برای زنان و مردان
حدود ۱۱.۵ فنجان (۲.۷ لیتر) مایعات در روز برای زنان
حدود ۱۵.۵ فنجان (۳.۷ لیتر) مایعات برای مردان

این مقدار مایعات فقط شامل آب نمی شود میزان آبی که در غذا و سایر نوشیدنی ها وجود دارد هم شامل می شود حدود ۲۰ در صد از مصرف روزانه آب را غذا و نوشیدنی های روزانه تشکیل می دهند .
روزانه ۸ لیوان آب در روز بخوریم یا نه؟

در مورد توصیه ایی که به افراد گفته می شود در روز ۸ لیوان آب خوردن برای بدن کافی و سلامت را تضمین می کند باید گفت که صرفا توصیه ایی میباشد که به خاطر سپردن آن راحت می باشد، برای مثال افرادی که می توانند آب را بیشتر در بدن خود نگه دارند و مواردی که باعث دفع آب در بدن می شود را کمتر دارند، در نتیجه آب کمتری احتیاج دارند ، پس فقط در زمان هایی که احساس تشنگی در بدن به وجود می آید باید آب مصرف کرد زیرا در آن لحظه بدن نیاز به آب دارد و باید به بدن آب رسانی شود.
عوامل موثر در میزان آب مورد نیاز بدن
با توجه به تغییر میزان مایع در بدن نیاز به آب در بدن هم متفاوت خواهد شد ، با توجه به میزان عرق کردن و ادرار ،فعالیت و تحرک میزان آب بدن تغییر پیدا می کند.
میزان آب مورد نیاز ورزشکاران

۱) میزان آب مورد نیاز ورزشکاران

هنگامی که شما ورزش می کنید و فعالیت بدنی شما بیشتر می شود در نتیجه شما بیشتر عرق می کنید و در نتیجه باید آب بیشتری بنوشید و آب بیشتری را به بدنتان برسانید، توجه داشته باشید که میزان آبی را که باید برای ورزش کردن به بدنتان برسانید باید قبل و بعد از ورزش کردن باشد، اگر ورزشی که انجام می دهید شدید و یا بیشتر از یک ساعت می باشد و دارای فعالیت های پر تحرکی می باشد پس قبل از ورزش از آبی استفاده کنید که مواد معدنی دارد و یا به اصطلاح آب معدنی استفاده کنید که به صورت طبیعی مواد معدنی همراه خود دارد ، که این مورد باعث می شود تا هم بدنتان دچار کم آبی نشود و هم اینکه در حین ورزش احساس خستگی نکنید و نکته ایی که در اینجا برای ورزشکاران عزیز باید خاطر نشان کنیم این است که حتما به نوشته روی بطری های آب معدنی توجه کنند تا بر روی آن حتما نوشته شده باشد که آب معدنی می باشد نه آب آشامیدنی و از برند های شناخته شده آب معدنی استفاده کنید.
به قول معروف:
ورزشکار نیستیم اما ورزشکارا رو خیلی دوست داریم

۲) میزان آب مورد نیاز بدن در گرما و سرما

با توجه به تغییر محیط و گرم شدن آن نیاز بدن به آب بیشتر خواهد شد زیرا تعرق بدن هم بیشتر می شود و در نتیجه میزان آب بیشتری از دست می دهیم و در نتیجه احساس تشنگی بیشتر و این یعنی نیاز بدن به آب بیشتر میشود، حالت بعدی که بستگی به محیط دارد در ارتفاعات می باشد که به علت تغییرات متابولیسم بدن نیاز بدن به آب هم بیشتر می شود.
میزان آب مورد نیاز بدن در گرما و سرما
رابطه میزان آب مورد نیاز با سلامت عمومی بدن

۳) رابطه میزان آب مورد نیاز با سلامت عمومی بدن

هنگام تب و یا مواقعی که اسهال استفراغ داریم هم نیاز بدن نسبت به آب بیشتر می شود و باید آب بیشتری به بدنمان برسانیم در مواردی هم که فرد دچار عفونت های کلیه و مجاری ادرای می باشد معمولا با توجه به توصیه پزشک میزان آب بیشتری به بدن فرد رسانده می شود و یا از فرد می خواهند تا آب معدنی بیشتری استفاده کند.

۴) میزان مصرف آب در بارداری و شیر دهی

نیاز خانم ها در دوران بارداری و شیر دهی به آب بیشتر می شود مخصوصا که این آب باید سالم و معدنی باشد زیرا هم در سلامت خود شخص و هم در سلامت نوزاد و یا جنین بسیار تاثیر گذار می باشد اما به طور کلی هم نیاز بدن، و احساس تشنگی در این دوران بیشتر می شود، اداره بهداشت زنان توصیه می کند که زنان باردار حدود ۱۰ فنجان (۲.۴ لیتر) مایعات را روزانه بخورند و زنان شیرده هم حدود ۱۳ فنجان (۳.۱ لیتر) مایعات در روز مصرف کنند.
میزان مصرف آب در بارداری و شیر دهی

روش های تامین آب بدن

برای تامین آب مورد نیاز بدن علاوه بر نوشیدن آب می توان از راه های خوراکی های دیگر مانند: سبزیجات و میوه میزان آب مورد نیاز بدن را تامین کرد به عنوان مثال : اسفناج و هندوانه سرشار از آب هستند و تقریبا ۱۰۰ درصد از وزن آنها را آب تشکیل می دهد، همچنین نوشیدنی هایی مانند: لیموناد و قهوه ، شیر ، انواع آبمیوه و چای گیاهی هم می توانند به آب رسانی به بدن شما کمک کنند، در کل می توان گفت که با وجود اینکه این مواد میزان آب مورد نیاز بدن را می توانند تامین کنند اما بهترین گزینه برای تامین آب مورد نیاز بدن همان آب می باشد زیرا هیچگونه کالری ندارد، و همچنین نسبت به بقیه خوراکی ها ارزان تر و قابل دسترس تر می باشد.
نوشابه انرژی زا جایگزین آب می باشد؟
نوشابه انرژی زا جایگزین مناسبی برای آب نیست زیرا این گونه نوشابه ها مقادیر زیادی کافئین و دیگر محرک ها و قند و سایر مواد افزودنی را کنار خود دارند که بیشتر برای ورزشکارانی که حداقل ۳ ساعت ورزش می کنند مناسب می باشد تا علاوه بر آب انرژی کافی بدنشان را تامین کند.
نوشابه انرژی زا جایگزین آب می باشد؟

چه موقع آب بخوریم؟

اگر نسبت به میزان و سطح آب بدن خود حساس شده اید یا مصمم هستید تا بدنتان سالم باشد و آب کافی به آن برسد می توانید به پزشک تغذیه مراجعه کنید در مواقع زیر آب بخوریم:

-هنگامی که احساس گرسنگی و یا تشنگی می کنید زیرا احساس گرسنگی و تشنگی با هم تداخل دارند و شاید اشتباه گرفته شوند.
-آب را در طول و بعد و قبل تمرین استفاده کنید

نکته: اگر آب زیادی مصرف کردید و کلیه شما قادر به تخلیه آن نبود حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا کلیه های شما احتمالا با مشکل مواجه شده است .

-ورزشکارانی که ورزش های استقامتی می کنند حتما باید بیشتر آب مصرف کنند